Czarna Dąbrówka - Gmina Czarna Dąbrówka

Czarna Dąbrówka

Fundusze Sołeckie > Realizacja 2012 > Sołectwa 1

Budowa drogi osiedlowej w kierunku ZGK

Agencja Nieruchomości Rolnych w Pruszczu Gdańskim, na wniosek gminy złożony  w marcu b.r., dofinansuje "Remont Drogi Osiedlowej "  ul. Cicha w Czarnej Dąbrówce. W wyniku ogłoszonego przetargu, na odcinku 110 mb,  prace za zaoferowaną kwotę 61.641,- wykona Przedsiębiorstwo Budowlano Produkcyjno Handlowe R. Jereczek z Mądrzechowa /k. Bytowa/. Prace obejmują: przygotowanie nawierzchni,  ułożenie krawężników betonowych, wykonanie warstwy odsączającej,  wykonanie podbudowy z kruszywa i ułożenie polbruku , wykonanie studzienek odwadniających.

Remont drogi

24.07.2012 rozpoczęto prace remontowe na ulicy Kaszubskiej w Czarnej Dąbrówce. Prace wykonuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Czarnej Dąbrówce. Ostatnie ustalenia zakresu prac z Wójtem gminy przewidują wykonanie na odcinku 450 m drogi z płyt betonowych "Jumbo" /od Państwa Lademan do skrzyżowania/. Część kosztów remontu drogi zostanie sfinansowana z Funduszu Sołeckiego sołectwa Czarna Dąbrówka. Pozostały odcinek drogi w kierunku Czarnej Dąbrówki zostanie wyprofilowany i utwardzony kruszywem.

Plac zabaw w Podkomorzycach

18.07.2012 w Podkomorzycach postawiono nowe urządzenia na placu zabaw.
Urządzenia zakupiono z Funduszu Sołeckiego sołectwa Czarna Dąbrówka na 2012 rok. Wykonawcą placu zabaw była firma KAROS Grzegorza Drożyńskiego z Gdańska. Koszt zakupu urządzeń wraz z montażem wynosi 12.108 złotych.
Plac zabaw składa się z zestawu rekreacyjnego / zjeżdżalnia, kratownica drewniana, drabinka dwustronna, kratownica łańcuchowa, drabinka pozioma/; huśtawka podwójna oraz piaskownica drewniana 3m x 3m.

Nowe Lampy

Zamontowano następne trzy lampy solarne: na ul. Dworcowej, Brzozowej i Przemysłowej. Jest to realizacja Funduszu Sołeckiego na 2012 rok zgodnie z naszym wnioskiem z zebrania wiejskiego. W tej chwili posiadamy już 12 takich lamp solarnych. Posadzono również ozdobne drzewa przy drodze wojewódzkiej od ronda w kierunku ul. Dworcowej. Planujemy również posadzenie drzew od ronda w kierunku GOKSiTu po stronie skarpy.  W następnym tygodniu, w środę rozpoczniemy montaż urządzeń na placu zabaw w Podkomorzycach.

Czary mary i ogród powstał

Stowarzyszenie Loko-motywa  w partnerstwie ze  szkołą w Czarnej Dąbrówce  i Klubem wolontariatu zrealizowali projekt Działaj Lokalnie pod nazwą Zaczarowany Ogród.
Uwaga teren pod napięciem ! Wyzwoliliśmy społeczną energię ! Tak podsumowaliśmy to co się zadziało. Ale zacznijmy od początku . Pani Dyrektor Bożena Bujak zaprosiła do szkoły Stowarzyszenie i Klub Wolontariatu prosząc o wspólne zaangażowanie się w zmianę wizerunku szkolnego dziedzińca. My od razu zapytaliśmy kto byłby zainteresowany zmianą tego miejsca. Pani dyrektor zaproponowała Kółko przyrodnicze oraz aktywną klasę V a, my zaprosiliśmy wolontariuszy . Zaprosiliśmy młodzież i ich  panią Dorotę Gralak  na dziedziniec szkolny i zapytaliśmy ich jak chcą zmienić to rzeczywiście smutne miejsce. Pomysły zaczęły się sypać jak z rękawa :  na środku niech staną ławeczki takie jak w klasie i ławka dla nauczyciela , jak będzie ciepło to będziemy mieli lekcje na Świerzym powietrzu, klasę plenerową obsadzimy tujami i innymi ozdobnymi krzewami  będą zielone ściany, a tu zrobimy ogródek ziołowy z ławeczką z pergolą , obsadzimy ją różami  - panie kucharki będą miały świrze zioła pod ręką. A tu zrobimy przyszkolne arboretum , a tu będzie zegar słoneczny lub wulkan. Pomysły nie kończyły się , nasza rola w tym momencie polegała na ich spisywaniu i doprecyzowywaniu kto zajmie się wykonaniem poszczególnych zadań. Tak powstał wniosek do Działaj Lokalnie. No i dostaliśmy dofinansowania w prawdzie mniejsze niż byśmy sobie życzyli ale cóż - nie ma co narzekać. Zabraliśmy się do działań . Tu okazało się, że Loko-motywa była faktycznym środkiem transportu , nasze zadanie polegało na dostarczaniu na dziedziniec  materiałów : krzewy, ziemia, ławeczki, pergole, doniczki itp. A tam aż dudniło Do Pani Doroty dołączyła się Pani Jolanta Rekowska , wolontariusze i gromadka pracowitych uczniów, nie szczędzili czasu i wysiłku a większość prac wykonali w sobotę  i po południami . Plac zmieniał się nie do poznania , ze smutnego zaniedbanego dziedzińca stał się zaczarowanym ogrodem z najoryginalniejszym ogródkiem ziołowym jaki widziałam , mianowicie w formie wulkanu.  Powiem tylko tyle , zyskaliśmy niesamowitych partnerów , ich energia jest wręcz wulkaniczne . Cieszy mnie to , że się zaangażowali w proces zmiany, poczuli, że mogą mieć wpływ na zmianę otaczającej ich rzeczywistości . Dzisiaj szkolne podwórko - a jutro ?

Beata Łozowska  tel 609313055